Tvzvezda.ru har två reportage om spetsnaz på sin hemsida, det ena reportaget heter “Ryska spetsnaz fyller 64 år” och det andra heter “Journalist tillbringade flera dagar med hemlig spetsnazunderavdelning”.
Artikeltexten till första reportaget nämner ordern om upprättandet av 40 spetsnazkompanier från den 24 oktober 1950 på befallning av Sovjetunionens krigsminister Aleksander Vasilevskij. Enligt artikeln var basen för dessa kompanier GRU-spetsnaz och artikeln nämner de förlösande orden “Ryska Generalstabens GRU-spetsnaz”. Det andra reportaget visar VDV-spetsnaz (från 45:e VDV-regementet) på övning, videoklippet om GRU-spetsnaz är en delmängd från videoklippet om VDV-spetsnaz.
Ett helt program i serien “Krigshemligt” från ryska rentv handlar om GRU-spetsnaz vid dess 60-års-minne/firande 2010. Uppklippt i fyra delar på “dutube”.
Avsnittet nedan tar sin början med räden I Afganistan 1979, vid 09.30 dyker grodmännen upp lite kort.
Avsnittet nedan handlar om vapen.
Avsnittet nedan handlar om närstrid.
Filed under: Kalla kriget, rysk politik, ryska armén, Ryssland, spetsnaz, Suomi/Finland, Sverige, VDV